A mediáció folyamata
- Megkeresés
Az egyik, vagy mindkét fél felkeresi a mediátort telefonon, e-mailben, hogy segítségét kérje a vitás ügyükben való közvetítésre.
- Tájékoztatás
A felkeresést követően a mediátor tájékoztatást kér az őt felkereső féltől/felektől a vita tárgyáról (válás, párkapcsolati konfliktus, gazdasági vita stb.).
- Időpont kiválasztása
Közösen megállapodnak egy mindkét (vagy akár több) fél és a mediátor számára is megfelelő személyes találkozóban.
- Megbízás
A személyes találkozón a felek és a mediátor rövid egyeztetést követően megbízási szerződést kötnek egymással, melyben a felek közvetítéssel bízzák meg a mediátort vitás ügyükben.
- Konfliktus feltárása, egyeztetés
Ezt követően a felek feltárják a problémájukat, vitájukat a mediátornak. A mediátor valamennyi fél számára egyenlő bánásmódot, meghallgatást, pártatlanságot biztosít.
- Kaukusz (egyéni) ülés
Amennyiben a helyzet megkívánja, a mediátor akár egyénileg, négyszemközt is beszél valamennyi féllel.
- Diszkréció, titoktartás
A mediátort minden esetben titoktartás kötelezi, így a mediátort később sem lehet az üggyel kapcsolatosan – amennyiben bűncselekmény nem történt – egy esetleges perbe tanúként bevonni.
- Időintervallum
A mediációs ülések hossza változó, kb. 2-3 óra. A mediációs ülések száma a vita összetettségén, bonyolultságán, valamint a felek hozzáállásán nagyban múlik, maximum azonban 4 hónapot vesz igénybe.
- Megállapodás
A mediációs ülésen született megállapodást a mediátor írásba foglalja, az így született egyezség a téma típusától függően ügyvédi, vagy közjegyzői ellenjegyzéssel ellátható, amennyiben ez szükséges. Az egyezséggel lényegesen lerövidíthetők egyes bírósági eljárások, pl. válás esetén, vagy elkerülhetőek a későbbi pereskedések.